Infekcje dróg moczowych u kobiet występują częściej niż u mężczyzn z uwagi na wiele czynników, miedzy innymi krótka cewkę moczowa. Istnieją fizjologiczne metody dzięki którym organizm jest w stanie się obronić (oddawanie moczu mechanicznie utrudnia wchodzenie bakterii w kierunku pęcherza, kwaśne środowisko moczu hamuje rozwój bakterii a anatomia i funkcjonowanie pęcherza moczowego i moczowodów dodatkowo utrudnia wstęp bakterii do nerek itd…).
W przypadku przełamania tych barier mogą pojawiać się objawy takie jak : częstomocz (pollakiuria), krwiomocz (hematuria), ropomocz (pyuria), dziwny zapach moczu, pieczenia przy oddawaniu moczu, gorączka nie jest systematyczna.
W takiej sytuacji dobrze jest zrobić badanie ogólne moczu przed włączeniem leczenia które najlepiej skonsultować z lekarzem.
W razie nawracających infekcji dróg moczowych warto zrobić posiew moczu celem zidentyfikowania bakterii i włączenia celowanego antybiotyku. Badanie to należy zrobić przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia aby uniknąć braku możliwości interpretacji wyników.
Prewencyjnie można pic 1,5 L wody, często zmieniać podpaski podczas miesiączki, unikać zatrzymywania moczu na sile, spożywać soki z żurawiną (zakwaszanie moczu), leczenie zaparć, po oddaniu moczu lub stolca podcierać się od przodu do tylu celem uniknięcia przeniesienia bakterii do układu moczowego.