F.A.Q. Artykuły

Kobiece narządy rodne

Kobiece narządy rodne

Poniższy opis ma na celu podanie pacjentkom i osobom zainteresowanym możliwie jak najprostszy i najbardziej przystępny opis anatomii i fizjologii narządów rodnych. Celem jest udostępnienie informacji, która każdy niezależnie od wieku, wykształcenia i intelektu będzie w stanie przyswoić. Jeśli jakaś treść będzie mało zrozumiała, zachęcam do kontaktu i przesłania konstruktywnej krytyki, po pierwsze, żeby mieć feedback o samej treści a po drugie do zaproponowania lepszej treści, dzięki której informacja stałaby się łatwiejsza do zrozumienia większości użytkowników. Każda treść zostanie przeanalizowana i poddana ocenie.

06.12.2021
3 minuty czytania
Kobiece narządy rodne

Anatomia

Narządy rodne kobiety składają się z kilku elementów:

Jajniki, jajowody, macica, szyjka macicy, pochwa, wargi sromowe mniejsze i większe, piersi zostaną omówione w innej części.

Jajniki

W liczbie 2, zlokalizowane po prawej i lewej stronie macicy, są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów i tworzenie pęcherzyków owulacyjnych, z których wyjdzie komórka, która po spotkaniu z plemnikiem stworzy zarodek.

Jajowody

W liczbie 2, w kształcie stożka, którego szczyt jest połączony z macicą. Na szerszym końcu stożka obecne są frędzelki, które pomagają jajowodowi ustawić naprzeciwko pęcherzyka owulacyjnego, żeby złapać komórkę uwolniona podczas owulacji i generować ruchy jajowodu, które pomagają komórce jajowej dotrzeć do macicy. 

Macica

Narząd pojedynczy i centralny, w którym rozwija się ciąża. W środku jest jamisty, a wnętrze jamy wyściela endometrium — tkanka, która w zależności od fazy cyklu zmienia swoje charakterystyki. 

Szyjka macicy

Jest to element macicy, który znajduje się w pochwie, stanowi granice między środowiskiem pochwy (zewnętrznym) a jama macicy. Pełni bardzo ważną funkcję podporową dla narządów miednicy.

Pochwa

Jest przewodem, który łączy krocze z macicą. Pełni funkcje seksualna oraz bardzo ważną funkcję ochronną: ma własną florę bakteryjną, która zapewnia ochronę przed złymi bakteriami mogące wywoływać infekcje intymne.  

Krocze

Dzieli się na kilka części:

Wzgórek łonowy: środkowa wypukłość znajdująca się przed sromem, w dolnej części brzucha.

Wargi sromowe większe: dwa duże fałdy skóry rozciągające się od przodu (wzgórek łonowy) do tyłu. Ich zewnętrzna powierzchnia jest owłosiona, a ich wewnętrzna twarz jest gładka.

Wargi sromowe mniejsze: dwa podobne do śluzu fałdy skórne. Znajdują się wewnątrz warg sromowych większych.

Łechtaczka: narząd seksualny, leży poniżej wzgórka łonowego.

Ujście zewnętrzne cewki moczowej: zlokalizowane poniżej łechtaczki, a powyżej przedsionka pochwy.

Przedsionek pochwy: ujście zewnętrzne pochwy

Opuszki przedsionkowe: narząd parzysty, symetryczny zlokalizowane po obu stronach dolnego otworu pochwy, wzdłuż podstawy warg sromowych mniejszych.

Gruczoły Przedsionkowe: gruczoły zlokalizowane po obu stronach tylnej części dolnego otworu pochwy. Są odpowiedzialne na odpowiedna za tworzenie wydzieliny ochronnej podczas podniecenia seksualnego. 

 

Fizjologia

Funkcjonowanie narządu rodnego kobiecego zaczyna się już w lonie matki: około 6 miesiąca ciąży namnożone komórki w jajnikach rozpoczynają swój podział (nazywany mejozą — który dzieli się na dwa większe etapy). Wynikiem tego podziału będzie komórka, która w połączeniu z plemnikiem może zaowocować ciąża. Wytworzona rezerwa komórkowa nie będzie się odnawiała i będzie systematycznie spadać w wyniku fizjologicznego obumierania komórek, od kilku milionów w życiu płodowym do ok. 300 000 przy porodzie po kilkaset po przekwitaniu. 

Do czasu rozpoczęcia miesiączkowania, wszystkie komórki będą zablokowane przy pierwszym większym etapie mejozy, a rozpoczynająca się aktywność hormonalna zaowocuje dokończeniem podziału i rozpoczęciem dojrzewanie pozostałych komórek.

Pod wpływem hormonów w pierwszej fazie cyklu następuje rekrutacja komórek. Cześć z nich zaczyna rosnąć, wraz ze swoją otoczka komórkową tworząc pęcherzyk owulacyjny. Wśród wielu komórek, które rosną wyłoni się pęcherzy dominujący, z którego będzie owulacja: uwolni jest pojedyncza komórka, która w połączeniu z plemnikiem może dać ciąże. Reszta komórek z otoczki pozostanie na jajniku, tworząc „ciałko żółte” – strukturę odpowiedzialną za syntezę progesteronu potrzebnego do utrzymania wczesnej ciąży. 

W przypadku braku sygnału o ciąży ciałko żółte zanika zmieniając się na ciałko białe, i pojawi się miesiączka.


Tematy:
ginekologia
Poprzedni artykuł
« wstecz w górę

Zapraszamy do kontaktu

Polsko-Francuskie Centrum Medyczne

J.L.P. Sp. z o.o.

Nawiguj